Socjalistyczny kryzys Morza Śródziemnego

Posted by admin on 22 września 2011 in Polityka |

Praktycznie co dziennie obserwuję pokazywaną nam mapkę czerwonych państw zagrożonych bankructwem. Widzę Portugalię, Hiszpanię, Włochy i Grecję… Dlaczego nie ma w tej grupie np. Irlandii (która była dopiero co narażona na kryzys), nie ma Niemiec, Czech, Łotwy, Finlandii… Odpowiedzi są dwie. Pierwsza to czynnik czysto ludzki, społeczny wynikający z kultury życia narodu, tradycji i zwyczajów. Nie chcąc obrażać nikogo, trzeba jednak powiedzieć, że ludność tych krajów nigdy nie była przyzwyczajona do ciężkiej pracy, tłumacząc to między innymi klimatem przyrodniczym basenu Morza Śródziemnego, znaną wszystkim manianą, odkładaniem wszystkiego na później, bo jest za gorąco, czerpaniem środków ze swoich kolonii zdobytych w przeszłość, lub jak w zwyczaju greckim, zadufaniu i wiary w swoją przywódczość pochodzącą z czasów antycznych. Jednym słowem, lenistwo. Im dalej na północ, sytuacja się diametralnie zmienia, wystarczy spojrzeć na ogromne rozwarstwienie pomiędzy północą Włoch, a południem.

Druga przyczyna jest czysto polityczna, ale wiąże się z pierwszą. Chodzi o rządy, które sprawują władzę w tych krajach. Patrząc na wspomniane cztery państwa, prócz Włoch, wszystkie rządy które doprowadziły do fatalnej sytuacji gospodarczej i trwają nadal, to rządy Partii Socjalistycznych. Właściwie Berlusconiego też ciężko zakwalifikować. Jose Socrates, dwukrotny socjalistyczny premier Portugalii (2005-2011) doprowadził kraj na skraj bankructwa, podobnie Jose Zapatero w Hiszpanii, czy Papandreu w Grecji. W przypadku Grecji tylko potwierdziła się teza, ze dołożenie pieniędzy nic nie da i jest to po prostu czysta strata. Podobnie będzie z USA, gdzie rządy socjlademokratów Obamy i zwiększanie zadłużenia doprowadzi do światowej zapaści. Ale lobby socjalistyczne jest zbyt duże i oparte na pomysłach J.M. Keynesa z lat’30 wielkiego kryzysu. Ten obecny jest inny, a dosypywanie pieniędzy do worka w którym jest dziura nic nie daje!

Osobiście nie rozumiem, kiedy ludzie, a w szczególności rządzący opamiętają się i zrozumieją, że socjalizm nie sprawdza się, poza krajami skandynawskimi. Wszystko wynika z mentalności ludzi, tradycji i przywiązania do zasad, iż państwo=społeczeństwo=obywatele i tylko wtedy socjalizm może się odnaleźć. W Szwecji, Danii, czy Norwegii ludzie ufają władzy i bynajmniej nie uważają, że oddanie rządowi swoich pieniędzy w postaci wysokich podatków to okradanie obywateli. Skandynawowie poprzez system Agencji Rządowych widzą, jak ich pieniądze trafiają poprzez rzetelnie pracujących urzędników do naprawdę potrzebujących. Korpucji nie ma, nie ma okradania pańśtwa, kombinowania, wyłudzania rent i opieki społecznej. Ale to działa tylko tam i partie socjalistyczne muszą to wreszcie zrozumieć.

Irlandia wychodzi z zapaści z 3 przyczyn:
1. Rządy sprawują partie prawicowe, które rozumieją na czym polega kapitalizm, a kryzys jest tylko bessą i normalnym zjawiskiem. Podejmują działania w postaci logicznego cięcia wydatków
2. Gospodarka jest wolna od biurokracji, co zapewnia wiele swobód gospodarczych
3. Nie są leniwi.

Europa wyjdzie z kryzysu, albo pozwalając na bankructwo tych krajów, albo zmuszając je poprzez ciągły nadzór lub rząd komisaryczny (jak w Grecji) do drastycznych cięć i spłaty swych zobowiązań. Musi się to jednak łączyć z nowymi obostrzeniami i regulacjami które musi wprowadzić Komisja Europejska.

Tagi: , ,

262 Comments

Dodaj komentarz

Copyright © 2011-2021 Polityczny Pieja All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.3 theme from BuyNowShop.com.