Obywatele (tylko) do Senatu

Posted by admin on 4 sierpnia 2011 in Polityka |

Dziwią mnie zdania wypowiadane przez Jacka Żakowskiego na temat ruchu zakładanego przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, w których to przypisuje łatkę, czy tabliczkę szufladkując Dutkiewicza do roli osoby za wszelką cenę chcącą założyć jakąś prawicową partyjkę. Wieści podobną klęskę jaką doznała Polska XXI, ale z zupełnie innych przyczyn, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Żakowski i inni komentatorzy nie widzą, albo nie chcą nawet o tym mówić, że prezydent Wrocławia jest jednym z nielicznych, którzy mają jakąś wizję i są niesztampowi, zresztą każdy kto pozna Dutkiewicza to zrozumie. Ale po co o tym mówić, skoro lepiej babrać się dalej w gównie POPiSowym i marnować czas.
A jaki jest faktycznie ten pomysł..? Tak naprawdę jest to ten sam plan jak Polska XXI, czyli tworzenie Ruchu Obywatelskiego od podstaw, oddolnie, przez wspólnoty lokalne, czyli tak jak to powinno być, a nie odgórnie jak to ma miejsce z polskimi partiami politycznymi. Osłoną dla tej wrażliwej tkanki społecznej mają być pewne autorytety, które odnoszą sukcesy i nie są zainteresowane prywatą. Dutkiewicz zatem absolutnie nie jest zainteresowany angażowaniem się konstruowanie jakiejś partii politycznej, ale o zbudowanie społeczeństwa obywatelskiego i zaangażowanie Polaków w ruch społeczny.

Pojawia się problem, z którym jak widać nie poradzono sobie przy tworzeniu Polski XXI, dlatego tak naprawdę cała idea upadła. Przeważyło skrzydło ludzi, którzy nie rozumieli co to jest praca u podstaw, niekoniecznie mających złe pobudki, ale członków, którzy za wszelką cenę chcieli dążyć do przekształcania się w partię polityczną i wyborów. I bynajmniej nie o to chodziło!  Tym samym ruch został zmarginalizowany i wchłonięty spowrotem przez molochy partyjne.

Odpowiedź na pytanie czy Dutkiewiczowi się powiedzie jest ciężka. On sam i jemu zaufani ludzie nie są w stanie weryfikować wszystkich, którzy przyłączają się do nich i sprawdzać jakie mają zamiary. Co z pewnością jest godne podziwu, to że prezydent Dutkiewicz rozumie co jest nam jako obywatelom naprawdę potrzebne i wykorzystuje strategię małych kroków do dużego sukcesu. Najpierw wybory lokalne, potem były regionalne, a teraz Senat… i taka ma byc kolej rzeczy!

Tagi: , ,

1 315 Comments